Ayçekirdeği Hasat Zamanı

Yer gök ayçekirdeği. İşte verimli Anadolu toprakları, yetiştirdikleri ürünlerine çocuklarına bakar gibi bakan Anadolu çiftçileri. 
Hasat mevsimi başladı. Şimdilerde hasat neredeyse biz oradayız. 
Bursa ilimizin İnegöl ve Yenişehir ilçelerinde ayçekirdeği hasatı başladı, biz de oradaydık. Güzel memleketimizin güzel topraklarını gezerken duygulanmamak imkansız. Gözalabildiğine ayçiçeği tarlalarında hasat zamanı yaşanan değişim bir başka. Yeşil-sarı tarlalar siyah-beyaza kesmiş. Yer gök ayçekirdeği. İşte verimli Anadolu toprakları, yetiştirdikleri ürünlerine çocuklarına bakar gibi bakan Anadolu çiftçileri. Bu ilçelerimizde yetiştirilen ayçekirdekleri çok kaliteli. Öyleki çerezlik ayçekirdeğinin Türkiye’deki fiyatlarını buralar belirliyor diyebiliriz. O yüzden bu ürünler tüm kuruyemiş alıcılarının tercihi. 
Cheerynuts Kuruyemiş olarak biz de ilk hasattaydık. Hasat 10 Ağustos tarihinde başladı ve  biz halen oradayız. Şimdi buralarda nereye baksanız ayçekirdeği. Türkiye’nin en kaliteli ayçekirdekleri. Biz de tarla tarla geztik. Çiftçilerimizle ürünün başında bekledik. Onlardan bu mevsim ayçekirdeklerinin hikayesini dinledik, birlikte çiğ ayçiçeği eşliğinde çayımızı yudumladık...

Ayçekirdeği hasatı nasıl yapılıyor?Önce ayçiçekleri kelleleri toplanıyor. Tek tek kesiliyor. Bu kellelerin çürük olanları tek tek ayrılıyor. Sonra makinelerle çekirdekler, ayçiçeklerinin içindeki yuvacıklarından ayrılıyor. Ürünler geniş bir alana seriliyor ve iki gün güneşte kurumaya bırakılıyor. Tabi bırakılıyor derken bırakılıp gidilmiyor; ürünlerin başında bekleniyor. Rüzgar, yağmur olasılığına karşı gece gündüz tetikte bekleniyor. Güneşte kuruyan ürünler eleme tesislerinde elekten geçiriliyor ve çuvallanıyor. CheeryNuts çuvalları yüklenip Ankara’daki tesislerine getiriyor. 
Sizin için ürünleri kendi eleme tesislerinde tekrar eliyor. 
İstenilen büyüklüğe göre eleme yapabiliyoruz Sonra tekrar bir ayıklama sürecinden geçiyoruz ve sizin siparişlerinize hazır hale geliyor. 
Biz Türkiye’nin en güzel ayçekirdeklerinin ilk hasatından sizin için hazırladık. Şimdi online mağazamız www.cheerynuts.com sitemizden satışa sunduk. 
Anadolu toprağının kokusu, güneşin mücizesi; Anadolu çiftçilerinin, köylülerinin el emeği göz nuru var içinde. 
Afiyet olsun.
Ayçekirdeğinin faydaları ve sipariş için : Ayçekirdeği


  • Tarih: 2017-08-21
  • Hits: 1883
  • Yorum: 0

Yorum yaz