Kuruyemiş Ne Demek?

Dilimizde “yemiş” sözcüğü meyveyi ve inciri karşılar. Kuruyemiş sözcüğü ile bazı meyve tohumları, kurutulan meyveler ve baklagiller kastedilir. 


“Kuruyemiş” başlığı altında farklı besin grupları toplanır: Ceviz, fındık, badem, Antep fıstığı, ayçekirdeği, kabak çekirdeği vb. meyve çekirdekleridir. Dut kurusu, elma kurusu, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, kuru üzüm, hurma vb. kurutulmuş meyvedir. Sarı leblebi, beyaz leblebi, yer fıstığı ise baklagiller ailesindendir.

Bir tohum toprağa ekildiğinde koruyucu kabuğundan çıkar, filizlenir ve zaman içinde bir bitkiye dönüşür. Fındık, ceviz, fıstık, badem, ayçekirdeği gibi kuruyemişler de sonuçta birer tohumdur ve o bitkiyi yeniden oluşturacak öze sahiptir. Tohumlar / çekirdekler bitkiye tekrar hayat verecek hazinelerdir. Son araştırmalarla yağlı tohumların kavrulması / pişirilmesi yoluyla antioksidan içeriğinin arttığı saptanmıştır.

Doğal yollarla kurutulmuş meyveler de çok önemli besin depolarıdır. Kurutma işlemiyle ısıya duyarlı bazı vitaminlerin içeriğinde kısmi değişim olsa da, diğer besinler daha konsantre hale gelir. Kuru meyvelerin kalorisi daha fazla olmakla birlikte besin değerleri ve lif içerikleri daha yüksektir. İçeriklerindeki doğal şeker kan şekerinin kontrolüne yardımcıdır.  Kuru meyveler bağırsakları çalıştırır; vücuda zararlı maddelerin atılımına ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Lifli besinler olarak bağırsaklardaki yağ emilimini azaltabilir, doygunluğu artırarak kilo vermeye yardımcı olabilir. 


  • Tarih: 2013-03-09
  • Hits: 1073
  • Yorum: 0

Etiketler: kuruyemis-ne-demek

Yorum yaz