Neden Kuruyemiş Yemeliyiz?

İnsanın ve doğadaki birçok canlının besin kaynağı olan kuruyemişler antik çağlardan bu yana sağlık ve uzun yaşam için önemli görülmüş;

Çağımızın bilimsel olanaklarıyla içerikleri, işlevleri çok boyutlu olarak incelenmiş ve klinik çalışmalar kuruyemişlerin bazı hastalık risklerini azaltabildiğini göstermiştir.

Dengeli beslenmenin önemli bir parçası olan kuruyemişler; enerji, protein, antioksidanlar, vitaminler, mineraller, sağlıklı yağ asitleri, fitokimyasallar ve lif açısından zengindir. Günde küçük bir avuç kuruyemiş ile günlük beslenmenizi zenginleştirebilirsiniz.  
Yağlı tohumlar doymamış yağ asitleri açısından iyi birer kaynaktır ve kötü kolesterolün azalmasına, iyi kolesterolün artmasına yardımcı olabilirler. 
Ceviz, fındık, badem, fıstık, ayçekirdeği, kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlar B grubu vitaminlerle yüklüdürler ve özellikle sinir sistemi, sindirim sistemi için yararlı olabilirler.  
E vitamini açısından zengindirler; cilt sağlığı ve güzelliği için yararlı olabilirler; yaşlanma belirtilerinin azalmasına ve cildin erken kırışmamasına yardımcıdırlar. Bu nedenle kozmetik endüstrisinde sıkça kullanılırlar. 
Uzmanlar hamilelerin kuruyemiş yemeyi ihmal etmemesini; büyüme yaşındaki çocukların, spor yapanların ve vejetaryenlerin kuruyemiş tüketmesini önermektedir.
Protein, dengeli ve yeterli beslenmenin önemli bir parçasıdır ve kuruyemişler iyi birer protein kaynağı kabul edilir.   
Lif, yağ ve protein içeriğinden dolayı az bir miktar kuruyemiş yiyerek tokluk hissedebilirsiniz ve aşırı yeme gereksiniminden kurtularak kilo kontrolü sağlayabilirsiniz. 
Kuruyemişler lifli besinler olarak bağırsakları çalıştırır; vücuda zararlı maddelerin atılımına ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilirler. Bağırsaklardaki yağ emilimini azaltabilir, doygunluğu artırarak kilo vermeye yardımcı olabilirler. 
Kuruyemişler ana ya da ara öğünlerde gün boyu yenebilen besinlerdir. Özellikle ara öğün olarak mükemmel seçimdir. Karbonhidrat ağırlıklı yemek yerine, birkaç kuruyemiş ile daha uzun süreli enerji sağlayabilirsiniz.
Kuruyemişler kolay ve temiz taşınabilen, her yerde yenebilen; ısıtma, soğutma, hazırlama sorunu olmayan, atıştırmalık olarak tüketilebilen besinlerdir. 
Sade yiyemeyenler için yemeklere eklenebilen, hemen her yiyecekle uyum sağlayabilecek lezzette seçeneklerdir.
Amacınıza uygun kuruyemişi seçme gibi bir olanağınız da bulunmaktadır ve bu sizin için bir rahatlıktır. 
Doğru şekilde saklandıklarında uzun süre bozulmadan dayanabilirler.
Kabukları doğada dönüştüğünden çevreyi kirlettiğiniz duygusu da yaratmaz.


Üç kuşaktır kuruyemiş sektöründe olan bir aile firmasının markası CheeryNuts; özel seçki, kaliteli kuruyemiş çeşitleriyle tüm bu nedenleri fazlasıyla karşılar.  • Tarih: 2017-07-11
  • Hits: 805
  • Yorum: 0

Etiketler:

Yorum yaz